18 Ekim 2019 Cuma

MENTÖRLÜK

3056 defa okundu

 

 

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANLIĞI

 

"Süleyman Demirel Üniversitesi Mentorlük"Projesi

 

PROJENİN KISACA TANIMI:

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak, öncelikle üniversitemizin tamamındaki öğrencilere ulaşabilmeyi, arkadaşlarımızın tamamını en güzel şekilde temsil edebilmeyi ve öğrenci odaklı projeler ile çözüm üreterek çalışmalarımızı sürdürmeyi gaye ediniyoruz.

Bu projemizde, Süleyman Demirel Üniversitesi’ nde okumakta olan öğrencilerin seçmiş oldukları bölümlerle ilgili ilerideki meslek hayatlarının nasıl yönlenmesi, bölümlerinin bütün altarnatiflerini ve hangi alanlara yönelmeleri gerektiğini öğrenebilecekleri mentörlerle buluşturarak onların meslek hayatlarını kariyerlerinde yapmış oldukları atılımları, seçtikleri yolları ve tecrübelerini öğrencilerimize aktararak onların meslek hayatlarında neler yapabiliceklerini göstermelerini sağlamaktır.

 

 

PROJENİN AMAÇLARI:

·  Öğrencilerin seçmiş oldukları bölümlerden hangi meslek alanlarına yönelebilicekleri

·  Bakış açıları geliştirebilmeleri.

·  Akıllarında canlanan fikirleri hayata geçirebilmeyi

·  Yenilikçi ve sorunları çözüm odaklı olarak hallede bilmeleri

·  Farklı öğrenim kaynaklarına ulaşarak kendilerini geliştirmeleri

·  Meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri zorluklara kendilerini hazırlayabilmeleri

·  Hedef belirleyerek hedeflerine ulaşmalarını sağlamak

·  İş dünyasını tanıma ve kariyer farkındalığını arttırmak

·  İş hayatına çalışma kültürüne daha çabuk uyum sağlamada

·  Daha az hata yapma, hatalardan maksimum öğrenebilmeyi

·  Becerilerinin farkına varıp gelecekteki kariyerler fırsatlarını ve potansiyelini arttırmak/ yükseltmek amaçlanır.

·   Mentorluk süreci; danışan açısından, başarmada ve üretkenliğinde artış sağlama, mesleki beceri gelişimini sağlama, meslektaşlarıyla iletişimini güçlendirme ve stres düzeyini azaltma gibi yararlar sağlarken mentorlar açısından da kişisel doyum sağlama, yaratıcılığı artırma, iletişim gücünü geliştirme, alanındaki bilgileri taze tutma, arkadaşlık ve destek sağlama, mesleki itibar kazandırma gibi yararlarından söz edilebilir.

 

 

PROJEDEN BEKLENEN SONUÇLAR:

Öğrencilerimizin almış oldukları mentorluk eğitiminde öncelikle öğrencilerin kendini tanıma ve altarnetiflerini belirleyerek, güçlü yönlerini keşfetme, kendi değerini bilme ve kendine güvenmelerini, gelişimlerine uygun hedefleri belirleyerek, mevcut ve gelecekteki yaşamlarında almış oldukları danışmanlığı yansıtarak, seçmiş oldukları alanda kendilerini iyi hissederek ve iş hayatlarında verimli çalışarak daha doğrucu ve mükemmeliyetçi olmaları beklenir. Belki de almış oldukları eğitimin ilerideki kariyer hayatlarına ışık tutması ve gelecekteki çalışanlarının ya da kendi alanlarında ilerleyecek insanlara mentör olmaları beklenir.

   Mentorlerden Beklentiler

  • Öğrencinin isteklerini ve beklentilerini dinlemek
  • Gerçek iş dünyasında yaşananları en iyi şekilde aktarmak ve yansıtmak
  • Araştırmalarında, projelerinde uygulamalar veya kaynak arayışında destek olmak
  • Mülakatlarda yaşanacaklar konusunda öğrenciyi bilgilendirmek
  • Sektörler hakkında öğrencileri bilgilendirmek
  • Karşılıklı tanışma aktivitelerine katılmak

 

PROJENİN AYRINTILI AÇIKLAMASI:

Süleyman Demirel Üniversitesi, 1992 yılından bu yana başarılarını artırarak devam ettirmiş, başarılarına başarı katmıştır. Son yıllarda adını ulusal basında da sıkça duyuran üniversitemiz, TÜBİTAK Projeleri’nde lider konuma yükselmiş ve yaptığı katkılarla ülke geleceği adına önemli projeler sunmuş ve sunmaya devam etmektedir.

 

Bu kapsamda bizler de Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak üniversitemiz başarılarının azalmadan devam etmesi. Bilim, teknoloji ve başarı üçgenindeki gelişmelere katkılar sunmayı hedefliyoruz.

 

Yapmayı planladığımız bu projemizde, üniversitemiz de okumakta olan öğrencilerin kariyer gelişimlerine ışık tutmak, seçmiş oldukları alanda üniversitemizin katkılarıyla geleceklerine yatırım yapmalarını amaçlıyoruz. Projemizde öğrencilerimizi 40 tane kariyer sahibi mentorle buluşturarak, mentorlerin öğrencilerimize pozitif bir ortam  sağlamalarını,  kariyerlerinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri, kendi kariyerlerini nasıl geliştirdiklerini, hata yapmayı ve hatalarla nasıl başa çıkılması gerektiğini, hedeflerinin ışığında risk alıp yeni fikirleri desteklemelerini , alıcakları eğitimin iş hayatları boyunca onlara yol göstermesini başarılı, bilinçli, açık görüşlü ve risk alan bireyler olmalarını istiyoruz. Geleceğinizi kurgularken sadece arzularınız değil, şartlar, olanaklar, eğitiminiz, yapabilecekleriniz ve en önemlisi kendi yetenekleriniz konusunda tarafsız olmayı başarabilmeniz gerekir.

 

MENTİ OLMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

·         En geç 24 Nisan gününe kadar Başvuru formunu ogrencikonseyi@sdu.edu.tr   adresine gödermeniz gerekmektedir.

·         Bölümün de en az iki yarıyılı tamamlamış olmak

·         Öğrenci topluluğuna üye olmak

·         Disiplin suçunun olmaması

 

 

Mentör Olmanın Şartları

·         Gönüllü olması

 

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

Ayrıntılı Bilgi ve düşünceleriniz için bize ulaşınız.

SDÜ Öğrenci Konseyi

E-posta: ogrencikonseyi@sdu.edu.tr 

Telefon: 0 246 211 80 50

SOSYAL MEDYA

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

SDÜ RADYO